Je Vám po hořčíku hůř?

9

Jak jistě víte, považujeme hořčík za jeden z nejdůležitějších minerálů pro zachování dobrého zdraví. Bohužel někteří lidé jsou v tak špatném stavu, kdy jim hořčík může udělat ještě hůř. Pokud chcete používat hořčík v dávkách, které mají smysl tak musíte přemýšlet ještě nad dalšími faktory, které ovlivňují Vaše zdraví. V dnešním článku si povíme víc.

Dr Carolyn Dean – Máte slovo

Když lidé berou léky nebo doplňky, berou to s očekáváním, že se po nich budou cítit lépe. Ruku na srdce, víme, že v případě léků to není vždy pravda, ale co v případě doplňků?

Protože jsem velká propagátorka hořčíku a doporučuji ho mnoha lidem tak se ke mně dostávají i zpětné reakce o tom, že se někteří lidé cítí hůř. Nebo mají příznaky, kterým nerozumí. Uvedu pro příklad: „Dobrý den! Mám zjevné příznaky nedostatku hořčíku – křeče, bolesti hlavy, bolesti svalů a bohužel po hořčíku se tyto projevy spíše zhoršují než zlepšují, jediné co zmizelo, jsou stavy úzkosti.“

Je Vám po hořčíku hůř?

Níže je 14 nejčastějších důvodů, proč se můžete cítit hůř, když se začnete léčit hořčíkem. Pozor, negativní účinky neznamenají, že je hořčík špatný.

1.  Neberete ho dostatečné množství

Vždy, když se lidé cítí hůř po nasazení hořčíku, jsem přesvědčena, že 700-800 enzymatických systémů, které vyžadují hořčík a dříve bez něj byli vyhaslé, jsou najednou spuštěny a chtějí víc! Jednoduše řečeno – suplementace hořčíku může znamenat zvýšenou poptávku po hořčíku v dalším období. Jakmile začne fungovat něco, co bylo vyhaslé a víme, že to funguje jen s hořčíkem, tak poptávka těla může být najednou mnohonásobná.

To neznamená, že budete zvyšovat dávky do nekonečna! Jednoho dne dorazíte do bodu nasycení Vašich skutečných potřeb hořčíku a budete schopni dávky snižovat.

2.  Berete příliš mnoho

Můžete se také cítit hůř po hořčíku, pokud ho budete mít příliš mnoho a příliš brzy. To se obvykle stává, když máte adrenální únavu a slabost z nedostatku hořčíku. Každý, kdo patří do kategorie unavených nebo vyčerpaných, musí začít velmi pomalu s jakýmkoliv doplňkem nebo lékem. Pokud si vezmete velkou dávku hořčíku ve stavu únavy tak v těle naskočí velké množství pochodů, které vyžadují energii nebo další živiny, které jsou vyčerpány. To může vést ke špatným pocitům, úzkostem nebo krátkodobým depresím. Začněte proto velmi pomalu a jak budete sílit, tak dávky přidávejte.

3.  Máte nízký krevní tlak

Z dlouholetého nedostatku hořčíku a jiných minerálů vzniká adrenální únava. Možná jste slyšeli, že hořčík může snížit krevní tlak a pokud ho už máte nízký, tak bude ještě nižší. To co se děje ve stavu vyčerpání je to, že máte nedostatečně aktivní autonomní nervový systém vedoucí ke sníženému tlaku a oběhovým problémům. Zde je důležité začít s malou dávkou hořčíku a také dalších minerálů a doplňků, aby se tělo dostalo do rovnováhy.

4.  Berete léky na srdce

Jak se Váš zdravotní stav zlepšuje, tak se Vaše léky stávají „toxické.“ To proto, že je už nemusíte potřebovat. Poraďte se s lékařem, že používáte hořčík k léčbě zdravotních komplikací a chcete snížit Vaše léky (v ČR zřejmě velmi nereálná myšlenka diskuze s lékařem). Například magnesium pomáhá snižovat krevní tlak. Pokud budete pokračovat v užívání magnesia a léků na tlak současně, může se tlak snížit moc. Jednoduše se dostanete do stavu, kdy léky už nepotřebujete a to je dobře. Budete zdraví.

Čtěte také:  Zelný salát s mrkví

5.  Užíváte fluoridované léky

Fluorid na sebe váže hořčík, takže i když ho berete, tak jste stále ve stavu nedostatku, mezi tyto léky patří některé léky na uklidnění, proti bolesti a na vysoký cholesterol.

6.  Užíváte doplňky s jódem

Jód může v některých případech urychlovat metabolismus a způsobovat bušení srdce, které nemá nic společného s hořčíkem. Lidé, kteří užívají jód, aniž by měli dostatek hořčíku a selenu, se mohou dokonce potýkat s toxicitou jódu. Vždy je potřeba mít komplexní minerální program.

7.  Berete příliš mnoho vitaminu D

Pojďme se podívat na to, co se stane. Budete se cítit skvěle na hořčíku a pak začnete mít příznaky nedostatku hořčíku po podání doplňku s vysokou dávkou vitaminu D. Hořčík je nutný k přeměně vitaminu D z neaktivní formy na aktivní formu a pro mnoho dalších akci v metabolismu vitamínu D. To znamená, že pokud budete brát extrémně vysoké dávky vitamínu D, které doporučuje mnoho poradců, ale i lidí, kteří by se k jakémukoliv doporučování neměli vůbec dostat, můžete jednoduše spadnout zpět do nedostatku hořčíku a nebudete vůbec vědět, jak se to stalo a proč je Vám zle. Za velkou dávku vitamínu D v doplňku se počítá cokoliv nad 1000-2000 iu denně.

8.  Užíváte příliš mnoho vápníku

Vápník snižuje vstřebávání hořčíku a může být nebezpečný, protože je příčinou srdečních onemocnění u žen.

9.  Berete hořčík a jste dehydratováni

Příčinou dehydratace je většinou nedostek dalších minerálů a stopových prvků. Zvažte používání kvalitní mořské soli do každé vody, kterou pijete.

10.  Hořčík se dostává do Vašich buněk a detoxikuje chemikálie a těžké kovy

Někdy to můžete cítit jako léčebnou reakci. Příznaky mohou být zvýšení bolesti svalů, bolesti kloubů a dokonce i kožní vyrážky. To je důvod, proč začít s magnesiem pomalu a přidávat postupně jak se buňky detoxikují a pracují efektivněji.

11.  Máte dráždivý tračník nebo střevní problémy

Magnesium způsobuje uvolnění svalů a to může způsobit průjem. Pokud už máte s průjmem problémy, mohou být horší. Také detoxikace těžkých kovů (bod 10) může způsobit průjem, protože je tělo prostě nechce.

12.  Berete nevhodné formy hořčíku

13.  Užíváte vysoké dávky hořčíku a nemáte dostatek vápníku ve vaší stravě

Mluvím o potřebě vyvážit hořčík s vápníkem. Poměr mezi nimi může být zhruba 1:1, přičemž vápník nebereme v doplňku ale jen ze stravy. Nicméně mnoho lidí je v dnešní době na dietě bez mléčných výrobků a bohužel mají nedostatek vápníku. Pokud držíte bezmléčnou dietu jen kvůli intoleranci laktózy tak zkuste jogurt nebo kefír. Pokud nesnášíte mléčné výrobky celkově tak používejte kostní vývary.

14.  Užíváte léky na štítnou žlázu a najednou cítíte, že máte příznaky předávkování (zvýšený tep, pocit horka, hyperaktivita)

Hořčík může „probudit“ Váši štítnou žlázu a ta začne vyrábět opět vlastní hormony a Vy nebudete už nadále potřebovat léky. Najděte si zkušeného lékaře a zkuste s jeho spoluprácí léky pomalu vysadit.

Zdroj:  drcarolyndean

 

9 komentářů

  1. Dobrý den,
    chci se zeptat na jednu věc. Doplňoval jsem hořčík mazáním na tělo asi měsíc cca 1 polévkovou
    lžíci za den, někdy dvě. Cítil jsem se celou dobu dobře. Nyní mám točení hlavy někdy celý den. (předtím jsem neměl). Zkusil jsem ho přestat brát a žádné zlepšení.Čím to může být?

    • Je několik variant-Buď nepřijímáte dostatečné dávky ostatních elektrolytů- sodíku, draslíku, pijete moc tekutin nebo jste v takovém stresu, že nadledvinky nestíhají a Vy je magnesiem ještě víc uklidňujete, nebo držíte low carb a nepřijímáte opět dost ostatních elektrolytů a nebo magnesium jednoduše spustilo detox tím že z těla začalo vylučovat těžké kovy. Pokud by se situace nezlepšila tím, že začnete přijímat víc sacharidů a sodíku a draslíku tak se ozvěte a podíváme se na to podrobněji.

  2. Aha, tak to jsem nepochopil asi správně. Myslel jsem že hořčík má uklidňovat organismus a zlepšovat stav nadledvinek. Nevěděl jsem že si tím škodím. Piju hodně, protože mám často žízeň a suché rty.. Ještě mám po hořčíku dost slabost a bolest svalů.

  3. Asi už jsem na to přišel a zajímá mě váš nazor na to. Četl jsem že lidé s adrenalinu únavou mají vlivem nízkého aldosteronu stažené cévy v těle trvale pro dostatečně zásobení orgánů krvi. Dodáním hořčíku se cévy rozšíří a vzniká nedokrvení tela- závratě slabost aj
    Co si o tom myslíte?

    • Při adrenalinové únavě je důležité s dostatkem magnesia také dodávat dostatek sodíku, zvláště pokud máte nízký tlak.

  4. Dobry den. Ja dostala doporuceni od Sve lekarky abych brala horcik pac jsem mela krece do obliceje,na spancich a kolem oci. Abych ho brala jen kdyz tu krec dostanu. Tak jsem uzivala rozpustne tablety. Asi 4 za tyden a dve vody magnesia. Po par dnech jsem se citila tak nabuzena a stastna,svaly me neboli,chodim casteji na velkou. Akorat nejsem zvykla na tento stav kdy mam prehnane energie. Nepiju ani kavu,colu. Mam neurocirkulacni astenii. Myslite,ze to muze byt z toho horciku a jak se toho zbavim? Dekuji.

    • Dobrý den!

      No podle mého názoru se může jednat o dvě věci – buď berete špatnou formu hořčíku v tabletách, nebo jste byla v takovém nedostatku a tak dlouho, že jste si zvykla na stav únavy a teď je Vám nepříjemný stav, kdy máte energii a jste „v normálu“. Pokud se jedná o druhý případ tak se mi za mě chce říct GRATULUJU! užívejte si to!

Napsat komentář

Pin It on Pinterest

Shares
Share This

Vyplňte Vaší emailovou adresu a dostanete od nás ebook zdarma!